/news/item/229858/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2:-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%D9%85%D9%86%D8%8C-%D8%AA%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%81-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html
فرو ورود کاربران به سايت
ايميل
رمز عبور
ثبت نام کاربر جديد

رمز خود را فراموش کردم
جستجوی خبر  
کد خبر :  229858
تاريخ انتشار :  1396/04/09 - 17:13
تعداد بازديد :  100

امام جمعه اهواز: کمک به یمن، تکلیف شرعی است

امام جمعه اهواز با بیان این‌که کمک به یمن یک وظیفه شرعی است، گفت: نامه دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت که در این خصوص برای ما ارسال شده، یک اتمام حجت است که اگر به آن اهمیت ندهیم، باید در قیامت جوابگو باشیم.
خبرگزاری ایسنا: امام جمعه اهواز با بیان این‌که کمک به یمن یک وظیفه شرعی است، گفت: نامه دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت که در این خصوص برای ما ارسال شده، یک اتمام حجت است که اگر به آن اهمیت ندهیم، باید در قیامت جوابگو باشیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آیت‌الله «سیدمحمدعلی موسوی جزایری» در خطبه‌های نمازجمعه، امروز (جمعه، نهم تیر) اهواز در مصلی مهدیه امام خمینی(ره)، اظهار کرد: خبیث‌هایی که روی کار آمدند، یعنی وهابی‌های انگلیسی، افکار غلطی داشتند؛ لذا مرقد چهار امام معصوم(ع) را با خاک یکسان کرده‌اند.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) مسلمانان را به زیارت قبور امر کرده است، برای اینکه محبت دنیا، دل انسان را نمیراند و به دل انسان جلا داده شود. بحث دیگر انهدام قبور مشرکان است. پیامبر دستور داد که قبور مشرکان منهدم شود تا اثری از آن‌ها باقی نماند.

آیت‌الله موسوی جزایری با بیان اینکه در آن زمان، قبور مسلمانان را مجلل نمی‌ساختند زیرا قحطی وجود داشت، عنوان کرد: در آن موقع حتی مسجد پیامبر(ص)، سقف نداشت زیرا در آن دوران، مردم در فقر زندگی می‌کردند.

امام جمعه اهواز ادامه داد: از نظر ما شیعیان، حجت امت بعد از رسول خدا(ص)، حضرت علی‌بن‌ابیطالب(ع) است و پس از ایشان، سایر ائمه معصوم(ع) هستند. ما معتقدیم هر آنچه ائمه(ع) می‌گویند از پدران خود نقل می‌کنند و این سلسله‌الذهب است. امام صادق(ع)، قبر حضرت علی(ع) را بعد از سقوط بنی‌امیه ساخت؛ چراکه در زمان بنی‌امیه این کار ممکن نبود.

آیت‌الله جزایری افزود: ساخت مرقد مطهر رسول خدا(ص) و کسانی که در جوار او دفن شده‌اند، به اجماع صحابه بوده و توسعه حرم نیز به اجماع صحابه یا تابعین بوده است؛ اینکه قدردان ائمه خود هستیم، نعمتی است که خدا به ما کرامت کرده است.

وی با بیان اینکه صدام خبیث با زیارت، بازسازی و توسعه حرم ائمه(ع) و مساجد مخالف بود، گفت: پس از سقوط صدام، ایران به موضوع بازسازی و توسعه مساجد وارد شد؛ فقط زیارت ائمه و معصومین(ع) کافی نیست، بلکه باید دستورات آن‌ها را اجرا کنیم و در همه رفتار و اعمال خود پیرو ائمه(ع) باشیم. این نعمتی است که خدا به ما عطا کرده است.

امام جمعه اهواز همچنین در خطبه‌های دوم اظهار کرد: در این ایام، از ششم تیر تا دوازدهم تیرماه چند مناسبت عجیب داریم. روز ششم تیر با ترور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آغاز شد که ایشان برای سخنرانی به مسجد ابوذر تهران دعوت شده بودند و بمب جاسازی‌شده در ضبط صوت، موجب مصدومیت ایشان شد؛ به‌طوری‌که در روز هفتم تیر در بیمارستان بستری بودند و تا چند روز از واقعه هفتم تیر اطلاع نداشتند که این کار منافقین بود.

جزایری ادامه داد: در روز هفتم تیر، واقعه هولناک انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی منجر به یک مصیبت بزرگ برای امت شد و هفتاد و دو تن از برجستگان امت که در رأس آن‌ها شهید بهشتی بود، به شهادت رسیدند. در روز هشتم تیر سال 66 نیز بمباران شیمیایی سردشت به شهادت چند هزار نفر منجر شد که صدام با بمب‌های اهدایی غربی‌ها مرتکب این فاجعه بزرگ شد.

وی افزود: در روز یازدهم تیر سال 61، مرحوم آیت‌الله صدوقی به شهادت رسید. ایشان در انقلاب، همت زیادی کرد و کسی بود که هنگام شهادت او اولین شهید اهواز در انقلاب یعنی شهید کتانباف، پیام تسلیت مفصلی را با خط خود برای ما نوشت.

امام جمعه اهواز خاطرنشان کرد: روز دوازدهم تیر، روز حمله ناجوانمردانه ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران با 298 سرنشین است که بر فراز خلیج‌فارس در حال حرکت بود و کاملاً مشخص بود که همه آن‌ها مسافر هستند.

جزایری با بیان اینکه تمام این مناسبت‌ها یک قدر مشترک دارد و آن جنایات آمریکا است، گفت: آمریکا با دستور مستقیم یا پشتیبانی، این جنایات را رقم زد که ما همه آن‌ها را محکوم می‌کنیم و از خداوند صبر جزیل برای ملت ایران می‌خواهیم.

امام جمعه اهواز با اشاره به نامه رئیس مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره یمن، گفت: جریاناتی که استکبار جهانی با تروریست‌ها ایجاد کرده است، در کشورهای متعددی وجود دارد که در عراق، شکل وسیع آن را می‌بینیم. شیعیان این کشورها از ما انتظار کمک دارند، اما ما تا الان چیزی نگفتیم.

وی افزود: در سوریه هم شهرهای متعددی در اشغال دشمن است، که باز هم آن‌ها از ما انتظار کمک و به این کمک هم نیاز دارند. کمک‌هایی در این خصوص شده، البته به صورت محدود و محرمانه بوده است، اما قضیه یمن یک تکلیف شرعی است و نامه‌ای که مجمع جهانی اهل بیت فرستاده، به همه کشورها مرتبط است.

جزایری گفت: در این نامه نوشته شده است، با توجه به موضوع دلخراش و فاجعه انسانی و شیوع بیماری وبا و قحطی در کشور مظلوم یمن، از مؤمنین و خیرین می‌خواهند که احساس مسئولیت کنید. تا زمانی که این یک مسئولیت شرعی نباشد، چنین نامه‌ای برای ما نمی‌نویسند؛ یعنی آن‌ها احساس تکلیف شرعی کرده‌اند و نوشته‌اند که در کمک به مظلومین پیش‌قدم باشید.

امام جمعه اهواز تصریح کرد: اگر به این نامه اهمیت ندهیم باید در روز قیامت جوابگو باشیم. این نامه خود یک اتمام حجت است. من از مؤمنین می‌خواهم ستادی تشکیل دهند و برای جمع‌آوری کمک اقدام کنند تا این کمک‌ها به‌موقع به دست آن‌ها برسد.
نام
ايميل
وبلاگ
متن تصویر

x