/news/item/227515/%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D9%82%D8%B7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86.html
فرو ورود کاربران به سايت
ايميل
رمز عبور
ثبت نام کاربر جديد

رمز خود را فراموش کردم
جستجوی خبر  
کد خبر :  227515
تاريخ انتشار :  1396/03/28 - 12:13
تعداد بازديد :  115

تلاش قطر برای تعدیل نظر اعراب به ایران

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: قطر از سال ها پیش همواره سعی کرده دیدگاه سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس را نسبت به ایران تعدیل کند، چرا که با ایران یکسری اشتراکات اقتصادی در حوزه انرژی دارد.
خبرگزاری مهر: کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: قطر از سال ها پیش همواره سعی کرده دیدگاه سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس را نسبت به ایران تعدیل کند، چرا که با ایران یکسری اشتراکات اقتصادی در حوزه انرژی دارد.
 
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به بحران روابط برخی کشورهای خلیج فارس با قطر اظهار داشت: در واقع بحران پیش آمده میان عربستان و قطر ممکن است پیامدهای ناگواری برای منطقه خلیج‌فارس به دنبال داشته باشد، اساساً قطر در طی سال‌های گذشته علیرغم اختلاف‌نظرات میان دوحه و ریاض در بحران‌های منطقه با عربستان همکاری‌های تنگاتنگی داشته است.

وی ادامه داد: چرا امروز عربستان، قطر را متهم به حمایت از تروریسم می‌کند؛ قطعاً این مسئله برآیند سفر اخیر ترامپ به عربستان است و با توجه به اینکه آمریکا در آن سفر باج چند صد میلیون دلاری از عربستان گرفت، این بار نوبت قطر است که به آمریکا باج دهد که اگر این امر تحقق پیدا کند، بار دیگر روابط کشورهای حوزه خلیج‌فارس با قطر بهبود پیدا خواهد کرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه سیاست ترکیه معمولاً این است که در هر بحرانی سهمی داشته باشد، گفت: امروز هم با توجه به مسئله به وجود آمده در تحریم قطر، ترکیه در صدد است از این مسئله استفاده کرده و جای پای خود را در این منطقه محکم کند.

هانی‌زاده تصریح کرد: امروز با توجه به اینکه قطر ۳۵۰ میلیارد دلار نقدینگی دارد، لذا همه قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای بلعیدن این حجم نقدینگی خیز برداشتند و می‌خواهند از طریق تحت فشار قرار دادن آن کشور، سهمی از این حجم نقدینگی را داشته باشند.

وی افزود: قطر از سال ها پیش همواره سعی کرده دیدگاه عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس را نسبت به ایران تعدیل کند، چرا که با ایران یکسری اشتراکات اقتصادی در حوزه انرژی دارد و بر اساس این مسئله دوحه همیشه سعی در حفظ روابط خود با تهران داشته است.

کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار داشت: دیدگاه‌های تهران و آنکارا نسبت به مسئله قطر با یکدیگر تلاقی و تفاوت دارد، ترکیه سعی می‌کند فضا را میان عربستان و قطر ملتهب کند، در صورتی که تهران در تلاش است اتفاق ناگواری همچون جنگ و یا افزایش تنش‌ها در منطقه رخ ندهد.

هانی‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: این‌طور به نظر می‌آید که ترکیه سعی می‌کند وضعیت را در خصوص مسئله قطر بحرانی نگه دارد تا دلیل موجهی برای حضور بلند مدت در آن کشور به عنوان یک پایگاه منطقه‌ای داشته باشد.
نام
ايميل
وبلاگ
متن تصویر

x